Fogágybetegség okai és következményei

2024.07.15.

Mi is pontosan a fogágybetegség?

Banális fogínyvérzéssel indul, de akár súlyos szövődményeket is okozhat a fogágybetegség. Szinte mindenkit érint ez a probléma, a legtöbb esetben azonban megfelelő szájhigiéniával orvosolható.

Mi is pontosan a fogágybetegség?

Fogágybetegségről akkor beszélünk, amikor a fog rögzítő szövetei közül a fogmedercsont, a fogat felfüggesztő rostok, vagy az íny begyullad, károsodik. A Közép- és Kelet- európai népesség csupán 1,7 százalékának teljesen egészséges az ínye, vagyis ez a probléma szinte minden embert érint.

Miért érint mindenkit a fogágybetegség?

A bajt viszont sokan már csak akkor veszik észre, amikor panaszaik vannak, ezért fontos, hogy rendszeresen járjunk ellenőrzésre, mert így elkerülhetjük a sokszor visszafordíthatatlan következményeket.

Ínyproblémák és kezelésük

A kezeletlen fogágybetegség súlyos következményei

És hogy mik ezek? Ha egy régóta kezeletlen ínygyulladás fogágybetegségre hajlamos páciens esetén hosszú időn keresztül fennáll, a gyulladás megtámadhatja a mélyebben lévő szöveteket, vagyis a fogágyat. Először az egészséges ínytapadás bomlik fel, és kialakul a gyulladásos tasak. Amennyiben a betegség továbbra is kezeletlen marad, a fogágy többi részét, azaz a csontot, a rostokat és a gyökércementet is pusztítja a fennálló gyulladás, így a fog megtámasztása is gyengül, mozgathatóvá válik. Később az íny visszahúzódik, ami hárányos esztétikai megjelenést okoz.

A fogágybetegség leggyakoribb okai

A következmények tehát akár nagyon komolyak is lehetnek, pedig legtöbbször banális okra vezethetők vissza.A fogágybetegség leggyakrabban azért alakul ki, mert a nem megfelelő hatékonyságú tisztítás során elszaporodnak az ínyszélen felrakódott lepedékben a kártékony baktériumok.

Leggyakrabban az alsó metszőfogak belső felszínét érinti ez a probléma,ahol gyakran képződik fogkő is.

Hogyan súlyosbíthatják a fogágybetegséget egyéb tényezők?

Súlyosbíthatja a fogágybetegség lefutását, ha szabálytalan állású, szabályozatlan a fogsor, vagy pótlás nélkül maradt foghiányok következtében a fogak elmozdulnak eredeti helyükről.

Az agresszív fogágybetegség: ritka, de veszélyes

A betegség legsúlyosabb formája az agresszív fogágybetegség. Ezt is baktériumok okozzák, azonban igen gyakran genetikailag meghatározott. Gyógyításának nehézségét az adja, hogy a szövetpusztulás gyorsasága és mértéke nincs arányban a károsító tényezők mennyiségével. Ez azt jelenti, hogy a betegség még kiváló szájhigiéne mellett is kialakul, azonban szerencsére ez a forma jóval ritkább, mint a lassan progrediáló, krónikus fogágybetegség.

A fogágybetegség rejtett veszélyei a szervezetben

A fogágybetegség nem csak a jellegzetes tünetek kialakítása miatt lehet veszélyes. Gócot is képezhet, mely aztán a szervezet teljesen más pontjain okozhat problémát.

A tasakokban lévő nagyszámú baktérium időnként – akár fogmosás során is – a véráramba kerül és távoli szerveket betegíthet meg. Érintheti a szívet, az ízületeket, a vesét. Mindemellett kutatások bizonyítják, hogy a fennálló fogágybetegség súlyosbítja a cukorbetegséget, szív és érrendszeri megbetegedéseket okozhat, illetve koraszüléshez vezethet.

Vagyis a legjobb, amit tehetünk, hogy már az első jeleknél megszüntetjük a problémát.

Kérjen időpontot parodontológus szakorvosunkhoz! Segítünk stabilizálni fogait!