Csontpótlás és arcüregemelés
Csontpótlással segítünk megelőzni csontszövete leépülését!
Mikor van szükség csontpótlásra?
Tartós foghiány esetén a csont elkezd felszívódni, mivel nem hat rá a rágás ereje. Hosszabb ideig fennálló, kezeletlen foghiány esetén egyre nagyobb valószínűséggel lehet szükség csontpótló műtétre az implantációt megelőzően. Ennek alapvető oka, hogy a fog eltávolítása, illetve annak implantátummal történő pótlása között a legtöbb esetben évek telnek el. Az érintett terület csontszövete ezen idő alatt jelentősen elsorvad, ezért az implantátum befogadásához a csontszövet részleges újjáépítése szükséges.
Ha az állcsont nem elég magas vagy széles, és/vagy a páciens meglévő csontállománya nem megfelelő, esetleg tartós fogágybetegsége van,, akkor szükség lehet csontpótlásra..
Kedvezményes ajánlataink
Az implantátum beültetése mindig együtt jár csontpótlással?
Nem minden esetben. Az igaz, hogy az implantálás, azaz a foggyökér-beültetés alapfeltétele a megfelelő mennyiségű és minőségű csont megléte. Amennyiben a CT felvétel során kiderül (ezt rendelőnkbenl el tudjuk végezni), hogy a rendelkezésre álló csont nem elegendő, szükségessé válik bizonyos mértékű csontpótlás.
Mikor szükséges az arcüregemelés (sinus-lift), és mit jelent ez? Mivel jár a beavatkozás?
A sinus-lift vagy arcüregemelés olyan műtéti eljárás, amely során a kis- és nagyőrlők feletti csontállományt tudjuk megnövelni. Erre a beavatkozásra implantálás előtt kerül sor, ha azt tapasztaljuk, hogy a felső állcsontban nem elegendő a meglévő csont magassága, azaz, az implantátum beültetésére nincs elegendő hely.
Az életkor előrehaladtával szintén megnő a sinus üreg és elvékonyodik a csontos fala. Az arcüreg emelő műtét célja tehát az, hogy az arcüreg csontos aljzatát megvastagítsuk.
Hogyan történik a „nyitott sinus-lift”?
A műtét során a szájsebész az íny elemelése után egy kicsi csontablakot alakít ki, melyen keresztül felemeli az erre kifejlesztett műszerekkel az arcüreg nyálkahártyáját és az itt keletkező teret csontpótló anyaggal tölti ki. Ezt az ablakot, bizonyos esetekben, ha az arcüreg nyálkahártyája szakadékony azt is felszívódó membránnal fed. Ilyen esetekben jellemzően a csontpótlást követően, megközelítőleg fél év gyógyulási idő után kerülhet sor az implantációra.
Van más módja is a csontpótlásnak?
Igen, a zárt sinus-lift. Ebben az esetben az arcüreg nyálkahártyáját a hiányzó fog helyén keresztül emelik meg. A sebész a hiányzó fog helyén a tervezett implantátum helyére előfuratokat készít, majd ezeken keresztül eltolja az arcüreg lágy szöveteit egy tompa végű műszerrel. A kialakult furatokon keresztül a sebész feljuttatja a csontpótló anyagot, amíg az elvárt csontmagasságot el nem éri.
Elvégezhető a csontpótlás egyidőben az implantátum beültetésével is?
Bizonyos esetekben igen. Amennyiben az implantátum behelyezéséhez elegendő saját csontmennyiség áll rendelkezésre, és csak kismértékű csontpótlás szükséges, akkor van rá lehetőség, hogy az implantátum beültetése és az arcüreg-emelés akár egy alkalommal elvégezhető legyen. Jelentős mennyiségű csonthiány esetén azonban már szükséges megvárni a csontosodás előírt gyógyulási idejét, ami az előzőekben is leírtak szerint megközelítőleg fél év, egyes esetekben lehet, hogy több.
A csontpótló műtéteket mindig helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen végezzük.
Fontos tudni azonban, hogy a műtétet követően minden esetben jelentkezik némi arcduzzanat és fájdalom, melyre fájdalomcsillapító szedése javasolt. A gyógyulási idő lerövidíthető az arc időszakos hűtésével, magas párnán alvással, fájdalomcsillapító vagy indokolt esetben antibiotikum szedésével.
A beültetett csontpótló anyag a gyógyulási idő végére (4-6 hónap) a csonttal egyenértékű szilárdságú lesz, így lehetővé téve az implantációs fogpótlás stabil rögzülését.
Mire érdemes figyelnie csontpótló beavatkozást követően?
- A beavatkozást követően az érintett területen duzzanat lép fel, melyet vizes/jeges borogatással lehet enyhíteni.
- Szájüregi vagy orrvérzés előfordulhat
- Tilos orrot fújni és az erős tüsszentés elkerülése is fontos, ugyanis ezek a csontpótlóanyag elmozdulását és a varratok kilazulását eredményezhetik.
- Arcüregemelést követően 7-10. nap között varratszedésre szükséges visszajönni a rendelőnkbe, valamint ez alkalommal kontrollálja az orvos a gyógyulási folyamatot. (felszívódó varrat alkalmazása esetén is szükséges a sebkontroll)
- A kezelőorvos további kontroll-időpontokra is visszarendelheti Önt, hogy a gyógyulási folyamat végig ellenőrzött keretek között menjen végbe.
- A fizikai megterhelést – megerőltető fizikai munka, beleértve a cipekedést is, hajolgatást, aktív sportot/testedzéseket – legalább 4 napig kerülni kell, ugyanis ennek figyelembe nem vétele során utóvérzés léphet fel.
- Szaunázás a vérnyomás emelkedés miatt kerülendő.
- A továbbiak gyakorlatilag megegyeznek más szájsebészeti beavatkozásoknál már leírtakkal.