Mikor van szükség a bölcsességfog eltávolítására?

2025.03.31.

Bizonyára sokaknak ijesztően hangzik a mondat – “El kell távolítani a bölcsességfogat”. Legtöbbször egy egyszerű beavatkozásről, esetleg kisebb műtétről van szó csupán, ami komplikációmentes. 

Miért okozhat gondot a bölcsességfog?

A bölcsességfog a nagyrágófogak közül a legutolsó, a harmadik. Sok esetben szájban nem is látható, úgynevezett impaktált állapotban marad. Más esetekben félig tör elő, vagy rendellenes pozícióban helyezkedik el. Emiatt különböző problémákat okozhatnak. A félig előtört, részben ínnyel fedett bölcsességfogak tisztítása nehézkes, ami a fog körüli lágyrészek gyakori gyulladásához vezet. Ugyancsak gyakori probléma a tisztítási nehézségből fakadó szuvasodás, ami akár a bölcsességfog előtti, második nagyrágófogat is érintheti.  A nem megfelelő pozícióban előtörő bölcsességfog akár torlódást is okozhat a fogazatban. Egyes esetekben pedig akár az előtte lévő fog gyökerének felszívódása is előfordulhat, amennyiben egy rossz pozícióban lévő bölcsességfog nem kerül időben eltávolításra. A jó hír azonban az, hogy a fogorvosi vizsgálat során, és egy panoráma röntgen, vagy CT felvétel készítését követően pontosan látjuk a bölcsességfogak helyzetét, és ha időben eltávolításra kerülnek, ezen problémák megelőzhetők.  

A bölcsességfog eltávolítást akár altatásban is kérheti!

Milyen esetekben javasolt a bölcsességfog eltávolítása?

Helyhiány az állkapocsban

A bölcsességfog a harmadik, legutolsó nagyrágófog a fogazatban. Gyakran egész egyszerűen nincsen számára elegendő hely, hogy megfelelő pozícióban előtörjön. A félig előtört fogak esetén gyakori a tisztítási nehézségek miatt kialakuló ínygyulladás, esetleg szuvasodás.

Rossz pozícióban növő bölcsességfogak

A bölcsességfog pozíciója, de még a formája is igen változatos lehet. Dőlhet előrefelé, hátrafelé, de akár fekvő pozícióban is lehet a többi foghoz képest. Emiatt ugyancsak nehezen tisztítható. Valamint  a mellettük lévő fogakra is káros hatással lehet, azok szuvasodását, rosszabb esetben gyökerük felszívódását okozhatja. 

Fogínygyulladás és fertőzések

A részlegesen előtört bölcsességfogaknál gyakori a fog körüli szövetek gyulladása. . Ennek oka, hogy ezeket a fogakat egész egyszerűen lehetetlen megfelelően tisztítani. Egyes esetekben ezek a gyulladások tartósan fennállhatnak, és tovább terjedhetnek akár a környező szövetekbe, a csontállományba is. 

Impaktált vagy retinált bölcsességfogak

Az impaktált fogak olyan bölcsességfogak, amelyek helyhiány miatt teljesen az állcsontban maradnak, nem tudnak előtörni. A retineált fogaknak előtörési hajlandóságuk sincsen.  Akár krónikus gyulladás vagy ciszta is kialakulhat ezen fogak körül.

Fogszabályozás

Fogszabályozó kezelés során gyakran eltávolítják a bölcsességfogakat, különösen akkor, ha az állcsont mérete nem biztosít elegendő helyet a fogak megfelelő elrendezéséhez és a tökéletes végeredményhez. A bölcsességfogak  miatt a már szabályozott fogak visszarendeződhetnek.

30 felett jelentkező problémák

Bár a bölcsességfogakkal kapcsolatos gondok gyakran fiatal korban jelentkeznek, 30 éves kor felett is előfordulhatnak. Ebben a korban a fogíny regenerációs képessége csökken, így a gyulladások súlyosabb következményekkel járhatnak, jelentősebb lehet a fogak és a csontállomány károsodása is.

Komplikációk megelőzése

Számos esetben a szájsebészek azért javasolják a bölcsességfog eltávolítását, hogy megelőzzék a későbbi problémákat, például: az állkapocs fájdalmas gyulladását, a ciszták és daganatok kialakulását vagy a szomszédos fogak tartós károsodását.

Mely életkorban okozhatnak gondot a bölcsességfogak?

Leggyakrabban fiatal felnőtt korban jelentkeznek először a bölcsességfoggal kapcsolatos panaszok, ám a kor előrehaladtával is jelentkezhetnek gondok. 

A szakirodalmi ajánlások szerint javasolt őket minél hamarabb, még fiatal felnőtt korban eltávolítani, mert ilyenkor a szervezet regenerációs képessége jobb, a gyógyulás gyorsabb. Ennek másik előnye, hogy a fog eltávolításával a később esetleg kialakuló, komolyabb problémák is megelőzhetők.

Bölcsességfog eltávolítás szakszerűen

A bölcsességfog problémáinak időben történő felismerése és kezelése kulcsfontosságú. . Rendelőnkben szájsebész szakorvosunk, Dr. Sulyok Lili végzi a bölcsességfogak eltávolításátt. 

A bölcsességfogak műtéti eltávolítása során  modern eszközöket használunk, mint a Piezo sebészi technológia, amivel gyorsan és kíméletesen végezhető el ez a beavatkozás. . A Piezo sebészi eszköz a modern fogászat egyik leginnovatívabb technológiája, amely ultrahangos rezgéseket használ a csontszövet precíz és kíméletes vágására. Ez az eszköz különösen hasznos a szájsebészet területén. 

A bölcsességfogak eltávolítására van lehetőség akár altatásban is.

Lektorálta: Dr. Sulyok Lili