Az ínyvisszahúzódás veszélyei

2024.06.20.

Az ínyvisszahúzódás hatásai

Az ínyvisszahúzódás nem csupán esztétikai probléma: a szabaddá vált gyökérfelszín könnyen romolhat, ráadásul a fog stabilitása is gyengülhet. A kezdődő bajt viszonylag könnyű orvosolni, később azonban már csak műtéttel állítható vissza az eredeti állapot.

Egészséges körülmények között az ínyszél lefutása a fogzománcot követi, teljes egészében fedve a fog gyökerét. Ínyvisszahúzódás (ínyrecesszió) esetén azonban a gyökérfelszín szabaddá válik, és ezáltal megbomlik a fog körüli tartószerkezet funkcionális és esztétikai egysége.

„A páciensek számára ez amellett, hogy esztétikai problémát jelent, egészségügyi problémákat is okozhat” – mondta el Dr. Eper Mária, a Dentop parodontológiával és fogágybetegségekkel foglalkozó egyik fogorvosa.

 Az ínyvisszahúzódás következményei

Fognyaki érzékenység léphet fel, valamint a zománc által fedetlen gyökérfelszín sokkal rosszabb ellenállóképessége miatt megnő a szuvasodás kialakulásának az esélye, illetve mechanikai irritáció hatására, amit mondjuk egy erős fogmosás jelenthet, a fognyaki kopás is előfordulhat. Mind a szuvasodás, mind pedig a kopás által kialakuló egyenetlen felszín nagyban nehezíti a tisztítást, a lepedék pedig további ínyvisszahúzást okozva súlyosbítja az állapotot.
ínyvisszahúzódas

Az ínyvisszahúzódás kezelése

Az ínyviszahúzódás tehát mindenképpen kezelésre szorul, melynek célja a tünetek enyhítése és a fog körüli lágyszöveti struktúra helyreállítása. A visszahúzódás mértékétől függően többféle lehetőség áll rendelkezésre.

A kis mértékű ínyvisszahúzódás, és fognyaki érzékenység kezelése érzékenységcsökkentő lakkal történik, a fognyakon kialakuló anyaghiányt pedig töméssel látják el. Előrehaladottabb esetekben azonban már műtéti beavatkozásra van szükség. A műtétet minden esetben konzultáció és professzionális szájhigiénés kezelés előzi meg.

„Mivel az ínyvisszahúzódás okai között a lepedék okozta gyulladás, illetve a mechanikai irritáció nagyon fontos szerepet játszik, ezért az első lépés a lepedék és gyulladás mentes állapot fenntartása, illetve a megfelelő technikájú fogmosás elsajátítása” – mondta el Dr. Eper Mária.
A beavatkozás során pedig azt az anyaghiányt igyekszünk pótolni, mely az ínyvisszahúzódás során létrejött, vagyis plusz anyagot varrunk az íny alá. Ez lehet egyrészt saját kötőszövet, amit a páciens vastag ínnyel borított területeiről, vagyis a szájpadlásból, vagy a bölcsességfog mögötti részből nyerünk. Ez esetben hosszabb műtéti idővel, illetve egy plusz műtéti területtel kell számolni. Másik lehetőségként rendelkezésre áll szintetikus, vagy állati eredetű felszívódó kollagén membránok alkalmazása.

Mit kell tudni a műtéti beavatkozásról?

A műtéti beavatkozás érzéstelenítésben történik, fájdalommentes. Egy alkalom körülbelül két órát vesz igénybe, ennyi idő alatt 3-4 fognyi terület kezelhető. A varratszedés két hét elteltével történik, a teljes gyógyulási idő nagyjából egy hónap is lehet, de ez egyénenként eltérő. A műtét után előfordulhat, hogy antibiotikumos kezelést javasol a szakember, szájfertőtlenítő használata azonban mindenképpen javasolt a gyógyulási idő alatt – mondta el Eper Mária. – A műtéti területet kímélni kell, fogkefével mosni nem szabad. A műtétet követő két hétben pedig tilos dohányozni is. A hosszútávú eredményesség kulcsa is a megfelelő tisztítás, valamint az, hogy legalább a műtétet követő két hétben kerülje a páciens a dohányzást.Lektorálta: Dr. Kövér Krisztián