Ezek a fogszuvasodás jelei, fajtái és így tudjuk kezelni őket

A fogszuvasodást, ha időben észreveszik, nem csak fájdalommentes, de sokkal könnyebb is kezelni. Ha Ön is észrevett egy apró fehér, vagy akár sötétebb foltot a fogán, akkor olvasson tovább, hasznos lehet!
A fogszuvasodás egyike a leggyakoribb fogászati problémáknak, amely bármely életkorban kialakulhat. Sokan azonban nem is sejtik, hogy a fogszuvasodás kezdeti stádiumban visszafordítható, és a megfelelő kezeléssel a fog épsége hosszú távon is megőrizhető. Lássuk, milyen típusai vannak a fogszuvasodásnak, hogyan alakul ki, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre nálunk!

A fogszuvasodás kialakulása
A fogszuvasodás egy lassan előrehaladó folyamat, amelyet a szájban jelenlévő baktériumok okoznak. Ezek a baktériumok a fogfelszínre tapadó lepedékben szaporodnak, és a cukrok lebontása során savakat termelnek. Ezek a savak idővel károsítják a fogzománcot, amely az első lépése a fogszuvasodás kialakulásának.
A fogzománc károsodása után már csak idő kérdése, hogy az egyre mélyebb rétegekbe jutó , baktériumok tovább roncsolják a fog keményszövetét, aminek következtében kialakul a fogszuvasodás, ami már fájdalommal is járhat..
De mikor kell orvoshoz fordulni?

A fogszuvasodás típusai
1. Kezdődő fogszuvasodás
A legelső jele a fogszuvasodásnak a fehéres foltok megjelenése a fogfelszínen. Ez a zománc demineralizációjának a jele, de ebben a stádiumban még visszafordítható a professzionális dentálhigiénés és fluoridos kezelés és megfelelő szájhigiéné segítségével. Irányított biofilm terápiával hatékonyan eltávolítható a lepedék, megelőzve a további demineralizációt.
2. Közepes szuvasodás
Ha a folyamat tovább halad, a fogzománc alatti dentin is érintetté válik. Ebben a szakaszban már kis lyuk alakul ki a fogon, amely gyakran érzékenységet okoz édes, hideg vagy meleg ételek és italok fogyasztásakor. Ez a folyamat már nem visszafordítható, de kezelhető, például esztétikus tömés készítésével.. Így helyreállíthatjuk a fog fogmáját és funkcióját. 3. Mély szuvasodás Amennyiben a szuvasodás eléri a fog belsejében található ereket és idegeket,, gyulladás és erős fájdalom jelentkezhet. Ebben az esetben a fog megmentésére gyökérkezelésre van szükség. A mikroszkópos gyökérkezelés során precízen eltávolíthatók a fertőzött szövetek, így a fog hosszú távon is megtartható.
3. Kiterjedt szuvasodás
Ha a fog koronájának jelentős része károsodik a szuvasodás következtében, a gyökérkezelés után inlay/onlay, betétek, esetleg korona készítése javasolt a fog megtartása érdekében. Ezen esztétikus megoldásokkal helyreállíthatjuk a fogak funkcióját, formáját, és biztosítjuk, hogy hosszú távon is megmaradjanak.
Hogyan lehet megelőzni a fogszuvasodást?
Rendelőnkben kiemelten fontosnak tartjuk a megelőzést, nagy hangsúlyt fektetünk a prevencióra. Sokan azt gondolják, hogy a fogmosás “veleszületett készség”, holott a helyes technikát és eszközöket nagyon kevesen ismerik. Ebben segít az ún. iTop szájhigiénés oktatás, melynek keretein belül személyre szabottan megtanítjuk pácienseinknek (kicsiknek és nagyoknak egyaránt), hogyan ápolják helyesen fogaikat, hogy a fogszuvasodás messziről elkerülhető legyen.
Ne halogasson, előzzük meg a bajt!
Ismerősnek tűnnek a jelek, esetleg már tapasztal is kellemetlenséget? Ne várja meg, míg rosszabb lesz, jelentkezzen be állapotfelmérésre!
Számunkra pácienseink fogainak egészséges a legfontosabb, nem kötünk kompromisszumot.
“Mindig kedves fogadtatásban és profi ellátásban van részem náluk. “
Ahogyan az a rólunk alkotott véleményekből is látszik, pácienscentrikus szemléletünkkel gondoskodunk fogai egészségéről, és igyekszünk eloszlatni a félelmét a fogászati kezelésekkel kapcsolatban.
Mi bízunk benne, hogy segíthetünk, bízzon Ön is bennünk!
Lektorálta: Dr. Tóth Ábel